Krepšelis 0
- 0.00€

Alpakų priežiūra

Alpaka – kupranugarinių (Camelidae) šeimos porakanopis žinduolis, šiek tiek panašus į savo giminaites lamas, tik mažesnis. Jos kilusios iš laukinių vikunijų, tačiau šiuo metu visos yra prijaukintos, laukinėje gamtoje jų nelikę.  Alpakos auginamos Ekvadoro, Peru, šiaurės Bolivijos ir šiaurės Čilės Anduose, aukščiuose nuo 3000m virš jūros lygio. Pagal vilnos struktūrą alpakos skirstomos į huacaya ir suri rūšis. Pasaulyje didesnę dalį visų individų sudaro huacaya rūšies alpakos, pastarosios lengviau prisitaiko prie besikeičiančių klimato sąlygų. Alpakos gyvena bandomis. Suaugusio  gyvūno kūno masė gali siekti nuo 45 iki 80 kilogramų, ūgis 80 -100 cm.  Gyvenimo trukmė yra pakankamai ilga, priklausomai nuo jų priežiūros ir auginimo sąlygų, alpakos gali gyventi 15-20 metų. 

Svarbiausi faktai apie alpakas    

  • Nėštumo trukmė 340-365 dienų.
  • Gimusio jauniklio svoris 5-10 kg.
  • Gimsta vienas jauniklis, dvyniai itin reti.
  • Patelės subręsta 1,5-2 metų.
  • Patinai subręsta 2-4 metų.
  • Vilna kerpama kartą per metus, gegužės-birželio mėnesį.
  • Nukerpama vilnos 1,5-4kg.
Alpakos gali gyventi 20-25 metus
Kūno masė gali siekti nuo 45 iki 80
Alpakos auginamos 5000 m virš jūros lygio
Alpakos yra dviejų rūšių huacaya ir suri.
Alpakų priežiūra
Laikymo sąlygos

Alpakų aptvarai 

Alpakų aptvarai pievose turi būti 120-140 cm aukščio. Gali būti naudojami mediniai, metaliniai ar kitokie kuolai ir tinklas tvorai.  Tinklo akių dydis turi būti tokio dydžio, kad neįlįstų plėšrūnai. Elektriniai aptvarai (piemenys) alpakoms netinka ir gali būti net pavojingi, ypač nėščioms patelėms. 1 hektare pievos gali gyventi 10-15 suaugusių alpakų.

 

Alpakų tvarteliai 

Alpakoms reikalingi tvarteliai, kuriuose gali slėptis nuo vėjo, lietaus, sniego ir saulės. Tvarteliuose vienai alpakai reikia skirti ne mažiau kaip 2kv metrus ploto. Šilti tvarteliai alpakoms reikalingi tik tuomet,  jeigu laukiama alpakos jauniklių šaltuoju metų laiku. Kitu atveju pakanka šalto tipo tvartelių, kuriuose turėtų visada būti sausa, įrengtos ėdžios šienui, loveliai kombinuotiems pašarams ir talpos vandeniui (girdyklos). 

Parazitų kontrolė alpakų bandose

Pavojingiausi alpakų priešai yra įvairūs parazitai, kurie gali daugintis ne tik gyvūnų organizmuose, bet ir aplinkoje, kurioje jie gyvena. Todėl svarbu vykdyti parazitų naikinimą ir kontrolę. Alpakos yra švarūs gyvūnai ir gamtinius reikalus atlieka tik į tam skirtas vietas- tualetus.  Taip yra tik paprasčiau išvalyti tvartelius ir tualetus ganyklose ir apsaugoti gyvūnus nuo kenkėjų. Tvarkos ir dažno tvartelių bei ganyklų išvalymo nepakanka, reikia 1-3 kartus per metus imti gyvūnų išmatų mėginius tyrimams. Tokie tyrimai tiksliai parodo, ar būtina ir kokius skirti vaistus nuo parazitų Jūsų gyvūnams.

Vakcinavimas

Kartą per metus rekomenduojamas alpakų vakcinavimas nuo ligų. 

Alpakų pašarai

Alpakoms reikalinga žolė, kokybiškas šienas, druskų laižalai, mineraliniai papildai ir žinoma, visada švarus vanduo. Alpakų patelėms, kurios laukiasi ar augina jauniklius reikia duoti stiprinančių kombinuotų pašarų. Tinkamiausi yra kupranugarių šeimos gyvūnams subalansuoti pašarai. Kaip stiprinantis pašaras alpakai gali būti ir tinkamai paruoštas liucernos šienas, kuriame yra daug vitaminų ir baltymų, reikalingų jauniklius maitinančioms mamoms. Silosas ir šienainis alpakoms netinka.  Kiekvienas augintojas pasirenka pašarus pagal galimybes ir poreikį.

Alpakų vilnos priežiūra

Kasdien šukuoti ir valyti nuo nešvarumų alpakas tikrai nebūtina. Jos yra švarūs gyvūnai, gamtinius reikalus atlieka į vieną vietą - tualetą. Taip pat jos visada stengiasi atsigulti ten, kur švaru ir sausa. Todėl ir nėra sudėtinga prižiūrėti jų vilną. Žinoma, būtina kuo dažniau valyti alpakų tvartelius ir tualetus ganyklose. Tokiu būdu gyvūnų vilna išliks švaresnė. Alpakos kerpamos tik kartą per metus, dažniausiai tai atliekama gegužės- birželio mėnesį. Prieš kirpimą galima alpakas pašukuoti, kad nukirptoje vilnoje liktų kuo mažiau šiukšlių ir purvo. Taip pat prieš kirpimą reikėtų saugoti gyvūnus nuo lietaus ir drėgmės, šlapią vilną sunku nukirpti.

 

Kontaktai